IV Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP powiatu koneckiego

W sali odpraw komendy powiatowej PSP w Końskich 27 listopada br. odbył się IV Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej powiatu koneckiego. Zjazd otworzył dh Bogdan Soboń, ustępujący prezes Zarządu Powiatu, witając przybyłych druhów z całego powiatu oraz zaproszonych gości. Łącznie w zjeździe uczestniczyło 55 osób z których wybierano komisje problemowe. Sprawozdanie z pięcioletniej działalności związku złożył dh Wiesław Basiak - wiceprezes ZOSP RP.

Śmiertelny wypadek na koneckiej obwodnicy

 W środę około godz. 18:30 doszło do wypadku drogowego w Końskich na ul. Koneckich Odlewników (obwodnica). W zdarzeniu uczestniczyły dwa samochody osobowe, którymi łącznie podróżowały 3 osoby. Kierująca Oplem kobieta została ranna a 18 letnia pasażerka po kilkudziesięcio minutowej reanimacji nie odzyskała przytomności. Kierowca Renaulta nie doznał większych obrażeń. Strażacy JRG Końskie zabezpieczali miejsce zdarzenia, ewakuowali nieprzytomną kobietę zakleszczoną w Oplu oraz prowadzili na zmianę z ratownikami pogotowia reanimację. Ponadto zabezpieczono płyny ropopochodne i pokolizyjne oraz odcięto dopływ prądu z akumulatorów.

Pogadanka o bezpieczeństwie.

W środę 16 listopada oficer prasowy komendanta powiatowego PSP kpt. Mariusz Czapelski wspólnie ze strażakami z OSP Ruda Maleniecka na prośbę dyrekcji Zespołu Szkół w Rudzie Malenieckiej, przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa w szkole i w domu. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum dowiedzieli się w jakich okolicznościach najczęściej powstają pożary, dlaczego tlenek węgla jest taki groźny i jak on powstaje; omówiono również zasady poprawnego zachowania w przypadku zauważenia pożaru. Prócz zagrożeń związanych z pożarami omówiono również inne zagrożenia z którymi zmagają się strażacy oraz zademonstrowano sprzęt, który do ich zwalczania jest używany. Łącznie w dwóch grupach uczestniczyło ok 100 uczniów.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w powiecie koneckim

 Koneccy strażacy wzięli czynny udział w "Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca" zorganizowanym 18 października przez ratownika medycznego Marcina Pytlosa w koneckim Domu Kultury. Zastęp JRG Końskie udzielał praktycznego instruktażu jak krok po kroku, prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową. W zajęciach wzięli udział uczniowie koneckich szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie około 300 osób w 3 grupach miało okazję przećwiczyć podstawowe czynności ratujące życie.