Szkolenie z kwalifikowanej pomocy przedmedycznej

 Każda jednostka OSP włączona do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego powinna w swoich szeregach posiadać druhów przeszkolonych w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Kwalifikowana pomoc przedmedyczna to termin określający szkolenie jakie w ostatnich tygodniach ukończyło 26 ratowników z większości jednostek OSP z KSRG działających na terenie naszego powiatu. 

Wypadek na drodze krajowej 74 koło Jacentowa

Rannego pasażera Opla uwalniali strażacy w poniedziałek 24 sierpnia kilkadziesiąt minut po godz dwunastej. Do wypadku doszło tuż przy skręcie na Jacentów na drodze krajowej 74. Kierująca pojazdem osobowym prawdopodobnie nie zachowała ostrożności i doprowadziłą do zderzenia z cieżarową Scanią. Na miejsce zadysponowano JRG i 3 zastępy straży pożarnych (2 OSP - Ruda Mal. i Radoszyce). 

Pożar na składowisku odpadów.

 Ponad 6 godzin walczyli strażacy z pożarem odpadów na składowisku za Fałkowem. Zdarzenie zauważono o godz. 22:00 z drogi krajowej nr 42 więc rozmiar pożaru w momencie zgłoszenia był już dość duży. Brak zaopatrzenia wodnego na terenie zakładu wymusił dysponowanie przede wszystkim ciężkich samochodów gaśniczych z okolicznych gmin. Łącznie działania prowadzone były przez 39 strażaków i wykorzystaniu 7 wozów bojowych. Ze wstępnych ustaleń wynika że przyczyną pożaru może być podpalenie.

Próbna ewakuacja Urzędu Skarbowego

Istnieje pewna grupa obiektów, które przepisami prawa zobowiązane są do sprawdzenia praktycznych warunków i organizacji ewakuacji. Do takich należy między innymi Urząd Skarbowy w Końskich. Strażacy JRG Końskie wspólnie z kierownictwem urzędu przeprowadzili ćwiczenia, które prócz podstawowego celu, czyli ewakuowania pracowników i petentów z obiektu, zawierały też gaszenie pożaru w archiwum i ewakuację osoby poszkodowanej, której pożar odciął drogę ucieczki.

  

 


 

 Pożary traw - niebezpieczna zabawa podpalaczy
W ostatnich tygodniach pogoda sprzyja podpalaczom. Na terenie powiatu spłonęło już kilkadziesiąt hektarów łąk i nieużytków. Codziennie strażacy zmagają się z efektami ludzkiej głupoty ponieważ w wielu przypadkach ogień zagraża budynkom mieszkalny, gospodarczym oraz lasom.