Biegi z okazji święta odzyskania niepodległości

 11 listopada 2017 roku odbyły się Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2017. Były to jednocześnie I Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Służb Mundurowych w Biegu Ulicznym na dystansie 10 kilometrów. Przedstawiciele służb mundurowych pobiegli wspólnie z innymi uczestnikami biegu głównego. Sklasyfikowani zostali zgodnie z regulaminem biegu głównego oraz (dodatkowo) w swojej wewnętrznej rywalizacji. Patronat nad imprezą objął między innymi komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st. bryg. Adam Czajka. Najlepszym strażakiem a zarazem 3 w klasyfikacji mundurowej był asp. sztab Arkadiusz Wnukowski z JRG Końskie.

Okręgowe rozgrywki w piłkę siatkową

 9 listopada w hali sportowej w Stadnickiej Woli odbyły się okręgowe rozgrywki w piłkę siatkową dla reprezentacji JRG Skarżysko-Kamienna, Busko Zdrój, JRG 1 Kielce i JRG Końskie. Wyniki i klasyfikacja końcowa przedstawiają się następująco:

Nagrody dla koneckich strażaków

 10 listopada na zmianie służby Komendant Powiatowy mł. bryg. Grzegorz Zieliński wręczył Decyzje Komendanta Głównego PSP gen. bryg. Leszka Suskiego oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Adama Czajki i Komendanta Powiatowego PSP o przyznaniu nagród finansowych dla strażaków, którzy w ostatnim czasie wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Szkolenie podstawowe dla ratowników OSP

W niedzielę 5 listopada 20 druhów z jednostek OSP zdało egzamin końcowy w ramach szkolenia podstawowego zorganizowanego przez Komendę Powiatową PSP w Końskich. Obowiązujący od 2015 roku program szkolenia jest dość obszerny i składa się z 57 godzin teorii oraz 63 godziny praktyki. Plan szkolenia obejmuje 37 punktów, począwszy od struktury i organizacji ochrony przeciwpożarowej, musztry, sprzętu ratowniczego, poprzez fizykochemię spalania, taktykę gaszenia pożarów na zjawiskach powodzi i pierwszej pomocy przedmedycznej kończąc. Korzystając z metod e-learningowych druhowie mogli zapoznać się z tą tematyką w wolnym czasie natomiast zajęcia praktyczne odbywały się w siedzibie komendy. Wszystkim, którzy zdali egzamin gratulujemy i życzymy spokojnej służby w macierzystych jednostkach.

Wizytacja Z-cy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kozowie

 19 października p.o. Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Tomasz Bajerczak wizytował jednostkę OSP Kozów należącą do KSRG, znajdującą się na terenie naszego powiatu. W wizytacji uczestniczyli także Komendant Powiatowy PSP w Końskich mł. bryg. Grzegorz Zieliński, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Końskich bryg. Bogusław Jakóbczyk oraz Prezes OSP Kozów dh Mariusz Kos wraz ze swoją załogą. Bryg. Bajerczak przyznał, że to pierwsza jego wizytacja od momentu objęcia nowego stanowiska i jest pozytywnie zaskoczony obiektem oraz porządkiem szczególnie w garażu. Prezes Mariusz Kos przedstawił krótką historię jednostki, statystykę udziału w zdarzeniach i ich charakterystykę oraz zapotrzebowanie sprzętowe z uwagi na położenie blisko drogi krajowej 74 w związku z wypadkami drogowymi. Komendant Bajerczak realizuje sprawy z zakresu kwatermistrzowskiego więc te potrzeby interesowały go szczególnie. Zapoznał się także z wyposażeniem sprzętowym oraz potencjałem osobowym wizytowanej jednostki ipodstawowymi elementami wpływającymi na gotowość operacyjną. Z druhami komendant rozmawiał o ich potrzebach, problemach oraz perspektywach na przyszłość.

Skutki wichury w powiecie koneckim

 Pierwsze zdarzenie spowodowane silnym wiatrem do którego wyjechali strażacy tej nocy był wypadek na drodze krajowej 74 w okolicy miejscowości Koliszowy. O godz 20:56 kierowca ciężarowego Volvo próbował ominąć leżące na jezdni drzewo. Na skutego gwałtownego manewru przyczepa wpadła w poślizg i uderzyła w nadjeżdżający z przeciwnej strony samochód ciężarowy Renault. Rannym 24 letnim kierowcą Renaulta zajęli się druhowie z OSP Ruda Maleniecka. Kolejną czynnością było usunięcie z jezdni powalonego drzewa.