Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w powiecie koneckim

 Koneccy strażacy wzięli czynny udział w "Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca" zorganizowanym 18 października przez ratownika medycznego Marcina Pytlosa w koneckim Domu Kultury. Zastęp JRG Końskie udzielał praktycznego instruktażu jak krok po kroku, prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową. W zajęciach wzięli udział uczniowie koneckich szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie około 300 osób w 3 grupach miało okazję przećwiczyć podstawowe czynności ratujące życie. 

 

I Konferencja Samorządowa w OSP Kozów

 W sobotę 15 października 2016 r. w remizie OSP Kozów (gmina Smyków) odbyła się I Konferencja Samorządowa nt. "Bezpieczeństwo publiczne - praktyczne warunki ochrony obywateli". Organizatorami konferencji byli wójt gminy Smyków Józef Śliz oraz radny Rady Powiatu Grzegorz Piec. Wśród gości zaproszonych na konferencję znaleźli się m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji v-ce minister Sebastian Chwałek, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, z-ca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Robert Sabat.

Świnie na kieleckiej

 W nocy z 2 na 3 października na rondzie łączącym drogę krajową 42 z wojewódzką 728 w Końskich, przewrócił się samochód ciężarowy z transportem świń. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach i nie wymagał pomocy medycznej, natomiast przewożone zwierzęta częściowo wypadły z kontenera i rozbiegły się w okolicach ul. Kieleckiej. Pozostałe zostały uwięzione wewnątrz naczepy. W wyniku wypadku uszkodzony został również zbiornik paliwa, z którego wyciekła znaczna ilość oleju napędowego. Do zdarzenia zadysponowano jednostki OSP Modliszewice, Dziebałtów i Nieświń oraz ciężki sprzęt ratownictwa drogowego z Kielc.

Udział w akcji krwiodawstwa - "Łączy nas czerwona nitka"

 W środę 28 września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Stąporkowie zorganizowana została akcja honorowego krwiodawstwa - "Łączy nas czerwona nitka". W ramach pokazów i akcji edukacyjnej wzięli w niej udział również strażacy z JRG Końskie. Przygotowany został samochód osobowy z dwoma osobami poszkodowanymi w środku. Tak jak przy realnym zdarzeniu strażacy podjechali na plac wewnętrzny szkoły i rozpoczęli swoje działania. Wszystko komentował oficer prasowy koneckich strażaków kpt. Mariusz Czapelski. Omówione zostały poszczególne etapy akcji ratowniczo - gaśniczej, sprzęt używany do tego typu działań, ochrona osobista strażaków a także zasady bezpieczeństwa, numery alarmowe i jak zachować się widząc takie zdarzenie.